Muğla Eğitim Koçluğu

Günümüzde öğrencilerin birbiri arasındaki hızlı ve zorlu yarışı amansız bir şekilde sürmektedir. Günlük ve düzenli ders çalışabilen öğrenciler her zaman bir adım önde olabilmektedir. Tabi düzenli ders çalışma daima tek başına yeterli olamayabiliyor. Çünkü öğrencilerden gelen sorulardan biri ; ‘çok fazla ders çalışmama rağmen istediğim sonuçları alamıyorum’ şeklinde oluyor. Bunun sebeplerinden biri bence öğrencinin  nasıl ders çalışacağını bilmemesinden kaynaklanıyor. Buna yine kendi branşım olan matematikten örnek vereyim. Bazı öğrenci ve veliler şu yanılgıya düşüyor. Sanki bir öğrenci günde ne kadar fazla matematik sorusu çözerse o kadar başarılı olacak gibi düşünülüyor. Oysa ki öğrenci büyük ölçüde konuyu yeterince anlamamış oluyor ve soru çözüp konuyu bitirdiğini düşünüp diğer konulara atlıyor. Böylelikle konular birbiri üstüne oturmadığı için çocuk ne kadar soru çözerse çözsün ne yazık ki netleri yükselemiyor. Bunun için öğrencinin ne durumda olduğunu belirlemek çok önemlidir.
           
İşte bu ve benzeri sıkıntıların çözümünü veli eğitim koçunda aramaya başladı. Eğitim koçu anlayışı ile veli yükten kurtuluyor ve öğrencinin tüm eğitim takibinden kurtuluyor. Zaten veli takip etse bile yardımcı olamamaktan şikayetçi idi. Tabi veli  , öğrenci eğitim koçu ilişkisinden haberdar edilerek dıştan gözlemde bulunabiliyor.

 Artı olarak öğrenciyi  de boğucu şekilde çalıştırmak  bizi  çözümlerden uzaklaştırmaktadır. Özellikle veli tarafından hiç çalışmıyor diye bize şikayet edilen öğrenciyi günlük saatlerce çalışmaya zorlamak kimseye fayda vermiyor. Çünkü sırf bugünü değil çocuğumuzun geleceğini detayla düşünmemiz gerekmektedir. Onun için ne kadar çocuğumuzun sınavı kazanmasını istediğimiz için mücadele edilse de onların psikolojik geleceklerini de düşünmeliyiz.

Eğitim koçluğu öğrencilerin kendilerini tanımaları ve kişisel stratejilerini belirleyebilmeleri , derslerinde maksimum  verimliliğe ulaşabilmeleri , ders çalışmayı zevkli hale getirerek bu işten karlı çıkabilmek için profesyonel destek sağlayan danışmanlık hizmetidir. Kötü öğrenci yoktur, Sadece öğrenme yeteneğine güvenmeyen  öğrenci ve öğrenemeyip ,başarılı olamayacağını düşünen öğrenci vardır. Hepimiz içimizde büyük bir potansiyel ile doğarız. Bu potansiyeli fark ederek ortaya çıkarmak  Eğitim koçluğu çalışmasının özünü oluşturur.

 Eğitim koçluğu programının hedefi:

•    Sınavlara hazırlanan öğrencilere hedeflerine ulaşmalarının yollarını göstermek

•    Öğrencilerin kendilerini keşfetmelerini ve kendilerini yönetmeyi öğrenmelerini sağlamak

•    Ne yapılması gerektiğini değil, en pratik yönleriyle nasıl yapılması gerektiğini göstermek

•    Bilgi vermekten çok yetenek kazandırmak

•    Hayatımızın her alanında gerekli olan bilgileri kişisel başarı ve mutluluk için kullanmalarına yardımcı olmak

•    Dersler ve hobiler arasında denge kurabilmeyi öğretmek

•    Öğrencilerin sınırlayıcı düşünce kalıpları yerine olumlu düşünce kalıpları geliştirebilmelerini sağlamaktır.

 Eğitim koçluğunun öğrenciye katkıları aşağıda belirtilmiştir;

•    Konsantrasyonun artması

•    Özgüvenin artması

•    Ders çalışmanın programlanması

•    Ders çalışmayı öğrenme

•    Sınav kaygısının kontrol altına alınması

•    Aile içi iletişim sorunlarının çözülmesi

•    Motivasyonun artması

Muğla Muğla Eğitim Koçluğu Eğitimi   0(252) 213 00 98 yada 0 (532) 100 11 65  numaralı telefondan ulaşabilirsiniz


Bu makale şu konularla ilgili olabilir :eğitim koçluğu - eğitim koçluğu nedir -

Yorumlar