Eğitim Koçu Ne Yapar

Eğitim koçluğu, öğrencinin akademik ve sosyal yaşamında başarılarını arttırmak amacıyla öğrenci ile koç arasında kurulan işbirliğidir. Öğrenci koçu, öğrencisini hedefleri doğrultusunda yönlendirir, motive eder ve onun bu süreç içinde yaşadığı zorluklarla baş etme becerisi kazanmasını sağlar.

Eğitim koçu öğrencinin potansiyeli ortaya çıkartarak, onun başarıya ulaşmasında ve mutlu bir birey olmasında çok önemli rol oynamaktadır. Ancak burada başrolün çocuklar olduğu unutulmamalıdır. Eğitim koçu, çocuğunuza hedeflerinin gerçekleşmesi, mutlu ve başarılı bir öğrencilik sürecinde kendisine yol arkadaşlığı yapar. Öğrencinin eğitim hayatı boyunca karşılaşabileceği tüm engelleri, öğrenci koçu deneyim ve tecrübenin ışığında önceden fark eder, onun zamanını kendisiyle beraber planlayarak nasıl daha kaliteli zaman geçirileceğini öğretir. Eğitim-öğretim yılının bitmek üzere olması ve sınavların yaklaşması öğrenciler ile anne babalarda telaşa neden oluyor. Kimi zayıf notlardan, kimi deneme sınavlarında istediği performansı gösterememekten şikayetçi. Durum böyle olunca ?yapmam gereken ne vardı da ben yapmadım? diye düşünenler araştırma yapmaya başlıyorlar ve sonuçta ya bir psikologa ya bir psikiyatriste ya da son çareymiş gibi bir koça başvuruyorlar.

Son zamanlarda aldığım telefonlarda veliler;

“Son sınavlara giriyoruz çocuğumun notlarını yükseltmek için ne yapabilirsiniz?”

“Üniversite sınavına çok az kaldı ve bizimki yeterince çalışmadı. Sizinle bir ay çalışsa istediği sonuca onu ulaştırabilir misiniz?”

“Veli toplantılarına gitmeye vakit bulamıyorum, sizin koçluk hizmetinizde bu da var mı?”

“Ders takibini, notlarını, zaman kullanımını izliyor musunuz?”

“Hangi testleri yapıyorsunuz?”

“Telefonla ya da ev ziyaretleri ile çocuğu takip ediyor musunuz?”

“Ben kızımın öğretmen olmasını istiyorum, ama o gazeteci olmak istiyor. Kızımı ikna edebilir misiniz?”


gibi koçlukla pek ilgisi olmayan konularda sorular yöneltiyorlar. Her birine tek tek cevap veriyorum elbette.   Ancak yanlış olan bir şey var sanırım. Ya biz koçlar koçluğu anlatmak için yeterince çaba sarf etmiyoruz ya da koçluk eğitimi almamış kişiler hoşlarına gittikleri ve çekici olduğu için adlarının başına Eğitim Koçu, Öğrenci Koçu, Sınav Koçu gibi sıfatları ekleyip koçluk mesleğinin yanlış anlaşılmasına neden oluyorlar.

Anne- Babalar öncelikle sözüm size: bir koç sizin ya da öğrencinin yapması gerekenleri yapan bir kişi değildir. Koçluk eğitiminde önce koçluğun ne olmadığı anlatılır bizlere. Neyi yapmayacağımız öğretilir. O da koçluk hizmeti alan öğrenciye  neyi yapması gerektiğini söylememek,  koçluk hizmeti alan kişi adına herhangi bir hareket yapmamak ve tavsiyede bulunmamaktır.

Koçluk neyi yaptığınızı, neyi yapmak istediğinizi, nerede olduğunuzu, nereye gitmek istediğinizi size fark ettiren ve yine koçluk hizmeti alan öğrencinin istekleri için neye ihtiyacı olduğunu bulmasına destek olan özel bir sistemdir.

Koçunuz size bir şey vaad etmez, size ne yapmanız gerektiğini söylemez, sizin adınıza bir şeyler yapmaz, sizde mucizeler yaratmaz. Eğer koçlukta bir mucize varsa o da koçluk hizmeti alan öğrencinin kendisi hakkında öğrendikleri, fark ettikleri, şimdi ve gelecekte bu öğrendiklerini kendi hayatı, seçimleri için kullanmasıdır.

Öğrencilerle çalışmak çok keyiflidir. Hele öğrenci de sizinle çalışmaktan keyif alıyorsa… Bunun da tek yolu var, öğrencinin isteklerini dikkate almak ve bireysel kimliğini korumak.

Sürekli size ne yapacağınızı söyleyen, sürekli sizin ne yapıp yapmadığınız takip eden ve size ne istediğinizi sormadan “……… istiyorsan……… yapmalısın” diyen bir kişiyi düzenli olarak görmek ister misiniz? Hiç kimsenin bu soruyu “evet, isterim” diye cevaplayacağını düşünmüyorum.

Emin olun çocuklarımız da buna “evet” demez.

Koçluktaki mucize öğrencinin kendisidir.

Eğitim Koçu Ne Yapar

Eğitim Koçu öğrencinin eğitim hayatındaki başarısını yükseltmek için onu yönlendiren, yol gösteren, bilgi veren kişidir.

Eğitim hayatından kastımız; okul dersleri ve yazılı sınavları, üniversite sınavlarına hazırlık  ygs ve lys, anadolu ve fen liselerine hazırlık,    gibi bir çok alanın yanı sıra gelecekte seçeceği meslek, bölüm, üniversite gibi konularda yönlendirici olur.

Eğitim Koçluğu Süreci;

-Hedefin Belirlemesi

-Motive olma ve motivasyonu sürekli kılma

-Zihinsel ve Duygusal olarak Hazırlık

-Odaklanma sorununun üstesinden gelme

-Öğrenme Modelleri

-İsteyerek Ders Çalışabilme

-Sınav Stresini Kişisel Avantaja Çevirmek

-Rahatlama Yöntemleri

-Hedefe Ulaşma ve Başarı Kazanma

Öğrencilere Sağlanacak Yararlar Nelerdir?


Eğitim koçluğu hizmeti alan öğrenciler öğrenci koçluğu sayesinde yalnızca sınav başarısına yönelik değil tüm yaşamlarına uyarlayabilecekleri çeşitli bilgi ve beceriler edinirler. Bunları kısaca başlıklar halinde özetleyecek olursak;

Stres ve heyecan düzeyinin azalması,

Özgüven ve öz değerin artışı,

Ergenlik sorunları ve çatışmaların giderilmesi,

Aile içi iletişimin sağlanması,

Sosyal sorunlar,

Sınav kaygısının önüne geçilmesi,

Konsantrasyon gücünün artması,

Dikkat süresinin uzaması,

Motivasyon seviyesinde artışın sağlanması,

Belleğin güçlenmesi ve verimli ders çalışması,

Sınavda hızın artması

Öğrenmeyi öğrenme becerisinin kazanılması

Öğrenciye Yönelik Çalışılacak Alanlar:

Öğrencinin kendini tanımasına yardımcı olma ki en zor aşamadır. Kişinin kendini tanıma aşaması.

Öğrencinin hedef belirlemesini sağlamak

Hedeflere ulaşmayı sağlamak amacıyla bir eylem planı oluşturmak

Belirlenen eylemleri harekete geçirmek, takip etmek

Öğrencinin kendini objektif bir şekilde değerlendirmesine yardımcı olmak

Öğrencinin yaşadığı veya karşılaşabileceği problemlerle baş etme becerisini geliştirme

Öğrencinin etkili öğrenme becerilerini kazanmasına yardımcı olmak

Öğrencinin kendi kendine yetebilme özelliğinin kazandırılması

Organizasyonel becerilerin ve sorumluluk duygusunu kazandırma

Öğrenciyi motive etme.


Bu makale şu konularla ilgili olabilir :eğitim koçu iş ilanları - eğitim koçu nedir - eğitim koçu nasıl olunur - eğitim koçu ne iş yapar - eğitim koçu ne yapar - eğitim koçu iş ilanı - cemal kondu eğitim koçu - eğitim koçu aranıyor -

Yorumlar